Хранене на новородени кученца

хранене на малкото куче

Правилно хранене на новородени кученца

Още от първите си дни малките кученца притежават, макар и в много примитивна форма, способност да анализират и синтезират сигналите, благодарение, на което те започват да различават положителните от отрицателните дразнители и могат да се ориентират и да намират майка си, когато тя е наблизо. На 4-5 дневна възраст, те вече я откриват и на по-големи разстояния и правят характерни двигателни реакции при наближаване на времето за естественото им хранене, а това обикновено става на всеки 3 часа – 15-20 минути преди бозаенето, кученцата започват да се движат, да скимтят около майка си и да я търсят, за да получат поредната порция мляко.

В този толкова ранен период след раждането, най-силен е обонятелният анализатор и той остава основен. Най-напред се формират хранителните рефлекси и това е биологически оправдано. Те осигуряват на новородените кученца пълноценно хранене и запазване на живота им.

Бозаене на кученцето

Веднага след като се нахранят, кученцата се сгушват до топлото тяло на майка си или едно до друго близо до нея и заспиват. Ако забележите, че те дълго време са бозали, майка им е станала и не им позволява повече да сучат, а те продължават да я търсят и да скимтят, не заспиват, или заспиват уморени, но много скоро се събуждат и отново започват да скимтят, това е показател, че млякото, което са получили, не е достатъчно, за да се нахранят, т.е. са гладни. В такива случаи трябва навреме да се вземат мерки и да се започне тяхното подхранване.

Гладуването в тази ранна възраст се отразява неблагоприятно върху растежа и развитието на новородените, а често може да стане и причина да загинат.

Отбиване на кученцата от майката

При нормален растеж и развитие без смущения в храненето и здравето, отбиването на кученцата започва в края на четвъртата седмица. При навършване на 6-седмична възраст, трябва да бъдат напълно отбити. Тогава се отделят от майката и се захранват с храна, близка до тази, която е получавала тя през периода на кърменето, но по-мека, с по-ситно нарязано месо, прясна и висококачествена. С вкусовите й качества, те са имали възможност, отчасти да се запознаят чрез кърмата.

Кученцата, които се развиват бавно, не трябва да се отбиват преди да навършат 6-7 седмична възраст, въпреки, че поведението им и контактите им с човека са нормални. Дали кученцето ще се отбие много рано или твърде късно, не означава, че то ще се приспособи към самостоятелен живот по-трудно. Това зависи много от породата и индивидуалното развитие на отделните екземпляри дори и в едно и също котило. Винаги, обаче е за предпочитане да изберете едно по-бързо развиващо се и наложило се в йерархията на семейството животно.

Не пропускайте: Какво могат да ядат кучетата

Добавки към храната на новородените кученца

Към храната трябва да се добавят витамини А и Д, а в зависимост от големината на кучето и малко мляко, особено сутрин. Когато започне отбиването, те се хранят 4 пъти на ден, след това постепенно се преминава към 3 и накрая се стига до хранителния режим на възрастното куче – 2 пъти на ден, сутрин и вечер. Малкото кученце, както и възрастното, винаги трябва да има на разположение чиста вода, за да може да пие колкото и когато пожелае.Как да храним малкото кученце

Ако след раждането майката няма мляко, заболее или с нея се случи нещо по-неприятно, Вие трябва да поемете грижата за изхранването на кученцата. В такъв случай добре би било, ако намерите друго куче, което да има няколко малки на приблизително същата възраст и да приеме да кърми и вашите кученца.

Храненето само с краве или козе мляко не може да даде на новородените необходимата енергия и минерални вещества. За да се коригира до известна степен липсата на пълноценното майчино мляко, кученцата може да се хранят със смес от 50 г сухо мляко, добре разтворено в 100 мл вода, към което са прибавени жълтък от едно яйце и 1 чаена лъжичка калциев фосфат. Към така приготвеното мляко седмично се прибавят от 1000 до 5000 МЕ витамини А и от 300 до 1200 МЕ витамин Д, в зависимост от породата и големината.

Подхранването с твърди храни трябва да започне около 30 дни след раждането, а постепенното спиране на млякото между 45-70-тия ден в зависимост от общото им тегло, развитие и жизненост.

За изкуственото хранене може да се използват бутилките и бибероните, с които се хранят бебетата. Задължително е приборите за хранене да се държат много чисти и преди употреба да се изваряват. След 20-тия ден кученцата трябва да се приучват да приемат млякото чрез лочене, така както пият водата.

До навършване на 10-месечна възраст изискванията към хранителните качества и калоричността на кучето са големи. С порастването му се променят и дажбите, които в зависимост от наличните продукти, от възрастта и породата. Не трябва да се дават остри кости, особено от птици и риби, с които може да се наранят. На 4-месечна възраст кученцето може да получи по-голям кокал, който ще му помогне да се избави от млечните зъби и да не посяга към пантофи, обувки или други предмети.

Comments

2 отговора на “Хранене на новородени кученца”

  1. Аватарът на сладури
    сладури

    Кадифено бижу са тези новородени кученца, как ми се ще да си имам едно, ама няма кой да го разхожда, а куче в апартамент си е „котка в чувал“

    1. Аватарът на Ива
      Ива

      Напротив има породи кучета които са подходящи за отглеждането им в апартамент например Мопс.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *